História súboru
V roku 2003 sa pridali aj ďalší členovia tohto bývalého kolektívu a prizvali aj ďalších netancujúcich bývalých členov košických folklórnych súborov do svojich začínajúcich radov. Týmto vznikol kolektív seniorských tanečníkov a muzikantov, ktorí sa hneď na jar zúčastnili na tridsaťročnej premiére folklórneho súboru Hornád, pokračovateľa folklórneho súboru Dargov v samostatnom hodinovom predstavení síce s obnovenými tancami súboru Dargov, ale s veľkým úspechom pred hľadiskom, ktoré nás obdarilo spontánnym potleskom. Účasť v máji 2003 na seniorskom festivale v Krivosúd – Bodovke bola akosi už jednoznačná, lebo práca kolektívu bola pravidelná. Že naša práca nebola zbytočná svedčí aj to, že už o tri týždne sme dostali pozvánku na Košický folklórny festival. Po absolvovaní týchto podujatí sme sa celý kolektív stretli a vytýčili sme si smerovanie našej práce. Členská schôdza v decembri 2003 sa uzniesla na novom názve tohto folklórneho telesa na folklórny klub OMLADINA.
Vo februári 2004 bol klub zaregistrovaný ako folklórny klub OMLADINA – občianske združenie. Cieľom nášho klubu bolo prezentovať východoslovenský folklór v autentickom ponímaní. Oslovili sme preto nádejných mladých choreografov Vlada Michalka, Marianu Svoreňovú, Slavomíra Ondejku o spoluprácu s naším kolektívom, z ktorej vzišli nové tanečné choreografie, z oblasti Šariša, Zemplína, Abova. Čakala nás ťažká práca. Neustávali sme vo vytváraní nových tancov a spevov. V roku 2004 sme sa prezentovali na seniorskom festivale v Trenčíne a že naša doterajšia práca nebola márna, svedčí pozvánka na Myjavský folklórny festival, na ktorom sme sa už predstavili pod novým názvom OMLADINA. Ďalej sme sa zúčastnili Košických folklórnych dní, naša práca bola zavŕšená festivalom CIOOF v Bulharskej Varne. Do konca tohto roku sme sa predstavili ešte na niekoľkých domácich predstaveniach a na vystúpení v Budapešti na oslave 50 – teho výročia Budapeštianskeho súboru Vadrózsák – Kavinton.
Rok 2005 sme začínali ďalšou prípravou programu, ktorým sme sa chceli prezentovať na slávnostnom predstavení pred priaznivcami folklóru. Ako hostí sme si pozvali aj našich seniorských kolegov z Družby v Trenčíne, Mostár z Brezna a Magurák z Kežmarku. Po tomto vydarenom podujatí sme cestovali v máji 2005 do Tureckého Bodrumu na festival, kde sme veľmi úspešne prezentovali naše ľudové umenie. Po návrate z Turecka sa o dva dni opäť malá skupina predstavila na seniorskom folklórnom festivale v Trenčíne. Po vystúpeniach na Košických folklórnych dňoch sme cestovali po prvý krát ako seniori na najväčší folklórny festival na Slovensku Východná 2005. V auguste sme boli na festivale v Rožnove pod Radhoštěm na Jánošíkovom dukáte odkiaľ sme sa vrátili ako laureáti festivalu.
Nastal rok 2006 a s ním zasa ďalšia tvrdá práca celého kolektívu, ktorý sa v priebehu troch rokov rozrástol o ďalších tanečníkov z ostatných košických súborov Železiar, Východniar, Jahodná a Akademik. Naša práca v tomto roku bola ocenená pozvaním v apríli 2006 na seniorsky folklórny festival v Izraeli do Haify a do Jeruzalema. Úspech bol daný tým, že náš folklór je dynamický, rytmický a pestrý oproti izraelským súborom. Neodmysliteľnou bola opätovná účasť na seniorskom folklórnom festivale v Krivosúd – Bodovke a o dva týždne na seniorskom folklórnom festivale v Českom Petrove. Na košickom Cassovia feste sme takisto nemohli chýbať. Neprezentujeme sa len na zahraničných zájazdoch a festivaloch, ale radi ukážeme svoj program aj v našom regióne. Niekoľko týždňov po začatí vysielania v Slovenskej televízii folklórnej hitparády KAPURA, náš kolektív natočil do tejto súťaže svoj tanec Raslavické tance. Táto nahrávka bola asi mimoriadne úspešná pretože všetky tri kolá sa umiestnila na prvom mieste. Doposiaľ každý rok nášho účinkovania sme ukončili krátkym programom v Košiciach na Vianociach s Borievkou. Že nie sme obyčajný kolektív, svedčí o tom aj zaradenie nášho folklórneho klubu do úchvatných projektov pána Ing. Vlada Urbana ako Šarišské zjavenia , Šaffov svet a Abovská svadba.
V roku 2007 sme sa rozbehli hneď divadelným predstavením k storočnici narodenia legendárneho tanečníka p. Šaffu spoločným predstavením Košických súborov Šaffov svet. V máji tohto roku sme dostali pozvánku na nakrúcanie televíznej relácie DRIŠĽAKOVINY. V tomto programe sme sa prezentovali tancom a scénkou so zábavnou kapelou Drišľak. Boli sme účastníkmi festivalu Cassovia fest, vystúpením v dvoch programoch klenotnici folklóru a nočnom programe Šarišské zjavenia na festivale vo Východnej 2007 sme len sami sebe, ale aj našim vďačným divákom potvrdili správne smerovanie našej práce. V neposlednom rade reprezentáciou Slovenska a slovenskej ľudovej kultúry v Grécku v Kavale, kde sme sa zúčastnili festivalu spolu s folklórnymi súbormi z Číny, Arménska, Ruského Jakutska, Bulharska, Chile, Nového Zélandu a Izraela. V rámci festivalu bola výučba slovenských tancov – škola tanca, tak isto počas festivalu zúčastnené krajiny predvádzali svoje národné jedlá. Pripravili sme naše národné jedlo halušky s bryndzou pre tristo ľudí. Bola to ťažká práca, keď si človek predstaví, že musí v trojici pripraviť toľko jedla za štyri hodiny. Cesto sme mali aj na hlave. Koncom augusta sme cestovali do malebnej stovežatej matičky Čiech Prahy na festival Pražský jarmark, na ktorom sa zúčastnilo množstvo kvalitných svetových folklórnych súborov a kolektívov z Ruska, Portugalska , Chorvátska, Číny, Švajčiarska. Opäť sme sa predviedli peknými vystúpeniami, ktoré aj podľa ohlasov divákov sa veľmi páčili a že to nebol len hocijaký festival o tom svedčí ten fakt, že sa odohrával v tesnej blízkosti Staromestského námestia. Náš folklórny klub združuje v súčasnosti 32 tanečníkov, 6 muzikantov a jednu speváčku. Nácviky prevádzame v Dome ľudového tanca v Košiciach, v čase sezóny máme dvakrát týždenne nácvik. Dvere máme však stále otvorené pre ďalších milovníkov folklóru, ktorí nezanevreli na toto úchvatné umenie a chcú sa prezentovať pred divákmi na pódiách festivalov , prehliadok a vystúpení. Končíme rok 2007 s dobrou bilanciou vystúpení a festivalov. Nesmierne sa tešíme na rok 2008 , v ktorom sme si predsavzali vytvoriť slávnostný program pri príležitosti 5. výročia vzniku tohto folklórneho telesa s novým programom, s novými tancami, ktoré pre nás ušili renomovaní choreografi , ich mená ešte nebudeme prezrádzať, aby nejaké prekvapenie ostalo aj na Slávnostný program, ktorý už má svoj pevný dátum konania t.j. 3.5.2008
Rok 2008 bol bohatý, preto jeho história je na samostatnej stránke.